ליטוש אבן

ליטוש אבן הוא תהליך מיוחד במינו היוצר משטח חלק, אחיד ומבריק על גבי הרצפה. ליטוש אבן יכול לבוא כפעולה עצמאית, אך הוא גם יכול להיות חלק מתהליך מקיף יותר הכולל גם פוליש קריסטל.

כמה מרגיזה היא מרצפת שאינה מיושרת עם חברתה? עד כדי כך שבכל פעם שנעבור על מרצפת שאינה מיושרת, נתבעס על הרצף שריצף לנו את הרצפה. אלא שהרצף איננו אשם. לרצפות שיש (ולרצפות בכלל למען האמת) יש נטיה לאבד מהסימטריה שלהם לאורך זמן, ובנוסף גם לקבל שריטות, שקעים ושברים שהם מנת חלקם של השימוש התדיר ברצפה.

אז מה עושים? ליטוש אבן הוא הפתרון המשתלם ביותר.
ליטוש אבן הוא בעצם תהליך ליטוש הסותם את כל החורים, השקעים והגידים הפתוחים לכדי משטח חלק ואחיד.

ליטוש אבן – מתי מומלץ?

הליטוש מומלץ גם אחרי שנים רבות של שימוש ברצפה, אך הוא גם יעיל מאוד אחרי ריצוף של בית חדש. ריצוף חדש עשוי לסבול מאריחים שאינם שווים, מרווחים משתנים (פוגות) בין האריחים וגבהים משתנים בשל תשתית ריצוף חדשה. ניתן להעזר בפעולת ליטוש מרצפות  לשם יישור אריחי הרצפה וצמצום המרווחים בין האריחים, אך יש להקפיד לעשות זאת רק כחודש אחרי ריצוף חדש, בכדי לאפשר לתשתית הרצפה להתייצב ולהתייבש.

ליטוש אבן – איך זה נעשה?

הליטוש מבוצע בכמה שלבים עיקריים. השלב הראשון הוא שלב החריצה, בו נחרצים אותם הפוגות – המרווחים – בין האריחים בקרקע, באמצעות דיסק 1-2 מ"מ. השלב השני כולל שאיבה של האבק שנוצר שם ומילוי מחדש של המרווחים בחומר אוטם המצריך בחירה מדוקדקת של גוון החומר על מנת שיתאים בצורה מושלמת לאריח עצמו. להבדיל מרובה, חומר האיטום בליטוש הוא דבק המתאים לפיגמנט של האריח ולא משנה את צבעו עם הזמן.

השלב הבא הוא שלב הליטוש – המבוצע באמצעות מכונה מיוחדת המאפשרת זאת. יש לציין כי ליטוש היא אומנות לכל דבר – מיומנות נרכשת השמורה לבעלי מקצוע מנוסים בלבד.

השלב האחרון הוא שלב הציפוי: מריחת סילר – חומר האוטם את האריחים בפני ספיגה של נוזלים. שלב האיטום באמצעות סילר הוא חשוב מאוד, אך אם מבצעים הברקה קריסטלית אחרי הליטוש , ניתן לוותר על שלב זה.

יש לציין כי שלב ההברקה משווה לרצפה מראה מבריק וחדיש, המתאפשר גם במראה רטוב.

מה כדאי ומה לא כדאי?

מומלץ להשאיר את שלב הליטוש לגמר כל העבודות בבית, על מנת שלא יגרם נזק לרצפה לפגוע אחרי שלב הליטוש. יחד עם זאת, מומלץ לבצע ליטוש שיש לפני צביעת קירות, מאחר ותהליך הליטוש מעלה אבק רב הממלא את החדר.

דבר נוסף ואחרון – מומלץ להמתין בין שלב אחד למשנהו ולוודא כי הרצפה יבשה לגמרי. לדוגמה: בין שלב ליטוש האבן וההברקה הקריסטלית או בין שלב הליטוש והנחת הסילר.